Nieosiągalny kredyt firmowy

Trochę ode mnie o firmowych kredytach które … nie istnieją w odniesieniu do nowych firm. Pożyczki dla firm na start to produkt nieosiągalny, bo banki nowym firmom i nowym przedsiębiorcom pożyczek nie dają, oto cały szkopuł sprawy. Wymagania banków w stosunku do firm są w pewnej mierze ostrzejsze niż w stosunku do kredytobiorców którzy są osobami prywatnymi i działalności gospodarczej nie prowadzą. Osoba prywatna, jeżeli dajmy na to, po trzech miesiącach podpisze z pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony, już może skutecznie ubiegać się o każdy rodzaj kredytu a już na pewno o kredyt gotówkowy który jest odpowiednikiem kredytu obrotowego w przypadku firm.

Główny wymóg zdolności kredytowej w odniesieniu do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub osób prawnych – spółek prawa handlowego, to powtarzające się przez okres minimum trzech miesięcy dochody i to w każdym miesiącu na zadowalającym poziomie a nie tak, że na przykład pierwszego miesiąca dochód wysoki a w kolejnych dwóch prawie zerowy. Nowa firma oczywiście nie może spełnić tego wymogu, więc każdy kredyt bankowy odpada, jest nieosiągalny dla nowej firmy. Zarówno kredyt obrotowy jak i kredyt inwestycyjny jak i kredyt samochodowy albo tym bardziej hipoteczny. Pożyczka dla firmy na start może być co najwyżej jakiś kredyt bez BIK pod zabezpieczenie, ale znając oprocentowanie takich pożyczek, bardzo odradzam.

Firmom mogą zaszkodzić też zaległości w płaceniu należności publicznoprawnych czyli podatków i ZUS. takie długi całkowicie dyskredytują je w oczach banków tym bardziej, że w egzekucji należności publicznoprawne korzystają z uprzywilejowania w zaspokajaniu, przed innymi wierzycielami, w tym przed bankami. Osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej lecz pracujące na umowie o prace, oczywiście nie miewają tego problemu (co najwyżej ich pracodawca) i także z tego powodu łatwiej im o kredyt.

Powyższe informacje zostały tu przedstawione po to aby dać niezorientowanym do myślenia, jak może być gdy założą własną działalność gospodarczą. Może się okazać, że potrzeba pilnie funduszy na funkcjonowanie, rozwój działalności ale żaden bank kredytu nie udzieli.

One Comment

  • Jak można uzyskać kredyt rozpoczynając działalność i mając nic na zabezpieczenie? W skrócie – negocjujemy od dostawców towar na termin płatności, to po pierwsze, a po drugie, następnie uzyskujemy w banku kredyt pod zabezpieczenie tego towaru wziętego na termin płatności. Towar niezapłacony ale mimo tego stanowi własność nabywcy i jako taki może być zastawem dla banku. Ponadto, towarem tym można obracać, sprzedawać go o ile w umowie kredytowej znajdzie się stosowna klauzula zezwalająca na to pod warunkiem uzupełniania sprzedanego towaru takim samym towarem. Najtrudniejsze w tym wszystkim (ale niekoniecznie trudne) to namówić dostawców na kredyt kupiecki jako nowa firma.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.